Terapeuta-seksuolog w swojej pracy łączy wiedzę i umiejętności terapeutyczne oraz dogłębną znajomość zagadnień z zakresu seksuologii klinicznej.
Oznacza to, że wyspecjalizował się w pomaganiu osobom borykającym się z problemami mającymi ścisły związek ze sferą seksualną.

W naszym gabinecie promujemy pozytywne spojrzenie na seksualność i pomagamy w jak najszybszym powrocie do pełnego cieszenia się nią. Seksuologia jest dziedziną z pogranicza psychologii, medycyny i nauk społecznych. Częstymi pozytywnym zjawiskiem jest wzajemne uzupełnianie się interwencji medycznych, psychoterapeutycznych i edukacyjnych. Klienci i klientki mogą zostać poproszeni o odbycie konsultacji lekarskiej z zakresu ginekologii, endokrynologii, urologii, andrologii, czy psychiatrii oraz wykonanie konkretnych bada. Dopiero mając pewność, że ewentualne przyczyny fizyczne ich problemów są wykluczone lub zajmuje się nimi odpowiedni specjalista, można przystąpić do pomocy terapeutycznej. Podobnie lekarz mający do czynienia z pacjentem lub pacjentką z problemem natury fizycznej, ale rzutującym na jej dobrostan psychiczny, może zalecić konsultację z terapeutą-seksuologiem. Wiele problemów seksualnych wymaga równoległego leczenia farmakologicznego (pod kontrolą lekarza).

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do seksuologa?

Kiedy mamy poczucie, że we własnym zakresie zrobiłyśmy już wszystko, aby rozwikłać dręczący nas problem:

  • porozmawiałyśmy z partnerem,
  • skorzystałyśmy z fachowej literatury,
    a jednak nie pomogło, to zamiast odcinać się od problemu czy przenosić frustrację na inne obszary życia – warto skorzystać z pomocy fachowca.

Jak długo trwa zazwyczaj taka terapia?

Czasami to jedno czy dwa spotkania, bo okazuje się, że wystarczyło się „odczarować” z jakichś przekonań, dalekich od realnego życia.

Długość terapii zależy też od tego, w jakim nurcie i jakimi sposobami pracuje dany terapeuta. Przy głębszych problemach związanych z intymnością, fizyczną bliskością na tle nadużyć seksualnych trzeba się liczyć z tym, że może potrwać dłużej.

Jak przebiega badanie seksuologiczne?

Zacznę od seksuologów zajmujących się terapią – absolutnie nie mają prawa dotykać pacjenta! Ani prosić go o rozebranie się czy pokazanie ciała, narządów. Nawet jeśli ma miejsce instrukcja czy szkolenie pod kątem technik seksualnych, zawsze odbywa się ono na fantomach, modelach, ilustracjach. W przypadku lekarzy seksuologów sprawa wygląda inaczej, ponieważ są oni uprawnieni do badania ciała, dotykania go i oglądania. Ale zawsze powinni poinformować, co zamierzają zrobić i jak przebiega badanie.